Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

• nprcz-belka-men-kolor-rgb
  • Sygnet Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że wniosek na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa złożony przez nasze przedszkole przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w formie dotacji w kwocie 3.000,00 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Wkład własny przedszkola wyniósł 750,00 zł. Celem programu jest rozwijanie czytelniczych zainteresowań dzieci poprzez zagwarantowanie im dostępu do nowości wydawniczych oraz organizację wydarzeń promujących czytelnictwo.

W ramach programu planujemy:

1. Zakup książek będących nowościami wydawniczymi literatury dziecięcej, w tym:
  • literaturę, która dostarczy dzieciom informacji na temat prawd moralnych,
  • literaturę, która promuje zdrowy styl życia, porusza tematykę zdrowego odżywiania się,
  • literatura promująca dbałości o własne ciało, higienę,
  • dziecięcą literaturę europejską,
  • doposażenie w książki Kamishibai,
  • literaturę, która pomaga dzieciom poznawać emocje oraz radzić sobie z emocjami,
  • literaturę, która uczy najważniejszych zasad w codziennym życiu;
  • literaturę, która pomaga dzieciom zrozumieć świat i uczy, jak zachować się w trudnych sytuacjach,
  • bajki o emocjach,
  • literaturę ukazującą wartości takie jak rodzina, przyjaźń i zaufanie,- rozwijanie wiedzy ogólnej,
  • encyklopedie, które pomogą rozwijać wiedzę ogólną dzieci oraz przyczynią się do podniesienia jakości pracy,

2. Realizację działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci między innymi:

• udział w projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”,
  • tworzenie kącików czasowych z pozycjami książkowymi dotyczącymi  aktualnego tematu,
  • udział w kampanii ogólnopolskiej pod hasłem: "Cała Polska Czyta Dzieciom",
  • włączenie się w akcję „Narodowe czytanie",
  • spotkanie autorskie,
  • zorganizowanie konkursów promujących czytelnictwo,
  • kontynuowanie współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną,
  • akcja "Wędrująca książka",

Poniżej prezentujemy działania oraz informacje dotyczące realizacji powyższego programu.

Wizyta Pani z Biblioteki

Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie dzieciom od najmłodszych lat, jaka powinna być rola książki w życiu człowieka oraz jak czerpać wiedzę z książek nie niszcząc ich. Czytanie książek przynosi wiele korzyści: rozwijamy wyobraźnię, koncentrację uwagi, kreatywność, poszerzamy zasób słownictwa i wiedzę ogólną. O tym wszystkim nasze przedszkolaki dowiadują się podczas zajęć w przedszkolu. 27 kwietnia odwiedziła nas Pani Agnieszka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. Zaprezentowała dzieciom najbardziej lubiane przez najmłodszych serie książek, opowiedziała jak powstała książka oraz przedstawiła historię „Królewny Śnieżki i  siedmiu krasnoludków” za pomocą teatrzyku Kamishibai. Pani Agnieszka zachęcała dzieci do odwiedzania biblioteki, wypożyczania książek i poznawania nowych bohaterów i ich przygód. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

• zdjęcia przedstawiające zajęcia z bibliotekarką

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia wszystkie grupy z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Książki.
W tym dniu dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, jakie są rodzaje książek oraz poznały zasady szanowania książek.
Przedszkolaki miały również okazję obejrzeć różne rodzaje książek oraz wykonać piękne prace plastyczne.
Należy pamiętać, że książka to wielki przyjaciel każdego dziecka wprowadza go w cudowny świat, rozwija myślenie i słownictwo, dostarcza wielu wspaniałych przeżyć.

• autor: Klaudia Nadachewicz
  • obchody światowego dnia książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Przedszkolaki z grupy Jagódki z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odwiedziły bibliotekę publiczną w Gostkowie. Dzieci  z ogromnym zainteresowaniem wzięły udział w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez bibliotekarkę Panią Beatę. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak w dawnych czasach powstawały książki i jak to wygląda współcześnie, poznały również zasady wypożyczania książek z biblioteki oraz w jaki sposób należy o nie dbać. Na koniec dzieci wykonały swoje własne autorskie książeczki oraz otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

• autor: Monika Kobusińska

Odnośniki

Przedszkole Publiczne Jelonek w Papowie Toruńskim

ul. Warszawska 24, Papowo Toruńskie