Grupa Pszczółki - Lulkowo

Andrzejki

Andrzejki w przedszkolu to ważne wydarzenie w kalendarzu każdej grupy przedszkolnej. Jak wiemy, andrzejki to dzień  wróżb, dlatego motywem przewodnim wystroju sal przedszkolnych były w tym dniu różnego rodzaju symbole kojarzące się z magią i czarami. W niektórych grupach dzieci przyszły do przedszkola w przebraniu: były czarownice, magicy, ale także wróżki i inne postaci. Dzieci uczestniczyły w zabawach andrzejkowych, tj. układanie butów — to jedna z najbardziej znanych wróżb andrzejkowych, pozwalająca na wskazanie osoby, która jako pierwsza z danego grona stanie na ślubnym kobiercu; zabawa kim będę w przyszłości – dzieci podświetlały latarką przygotowane karteczki, na których znajdowały się atrybuty różnych zawodów; przelewanie wosku — dzieci pod nadzorem nauczyciela, przelewały roztopiony wosk przez dziurkę od klucza i interpretowały otrzymany w ten sposób kształt. Oczywiście nie mogło się obyć tego dnia bez zabawy tanecznej, to był naprawdę dzień pełen wrażeń.

• autor: Agnieszka Bartkowska, Kamila Muszyńska
  • andrzejki