Porady dla rodziców

Nauka prawidłowego sposobu trzymania nożyczek oraz kształtowanie umiejętności sprawnego wycinania

Etap pierwszy - rozrywanie papieru rękoma:

• Nauka wycinania rozpoczyna się od rozrywania papieru rękoma.
  •  W ten sposób wykonane skrawki papieru mogą posłużyć do wyklejania obrazków czy też sortowania po kolorze/rozmiarze.

„Rybi pyszczek”

• Rodzic siedzi z dzieckiem- przed dzieckiem leżą nożyczki. Rodzic recytuje wierszyk, wykonuje określone gesty. Dziecko powtarza ruchy wykonywane przez rodzica: kciuk, palec wskazujący i środkowy rozwierają się i zaciskają jak rybi pyszczek.
  • Raz, gdy byłam na przechadzce, widziałam rybkę w sadzawce. Rybka mały pyszczek miała, małe muszki nim chwytała Ciekawe, ile muszek Pomieści rybi brzuszek?
  • Gdy dziecko chwilę poćwiczy, wówczas mama umieszcza w dłoni dziecka nożyczki, dbająco prawidłowy układ palców w uchwycie (ćwiczenie musi być kilkakrotnie powtarzane)

Prawidłowy chwyt

KROK I

Wyjaśnij, że nożyczki są ostre i potrzebna jest wielka ostrożność podczas ich używania.

KROK II

Pokaż jak trzymać nożyczki i jak z nich korzystać.

KROK III

Pomóż umieścić dziecku kciuk i dwa palce w uchwycie. Zachęć aby „na sucho” otwierało i zamykało nożyczki.

KROK IV

Gdy łopatki ostrzy się otworzą pomóż przesuwać pasek papieru pomiędzy łopatkami. Kiedy dziecko zamknie nożyczki pasek ulegnie przecięciu.

KROK V

Pomagaj dziecku trzymać pasek papieru lub nożyczki, jeżeli tego chce. Często jednak dziecko wcale nie chce aby pomagać. Dajmy swobodę, ale oczywiście czuwajmy nad bezpieczeństwem. Nie ustawiajmy na siłę rączek bo to może przynieść odwrotny skutek i jedynie zniechęcić. Możemy dać przykład własny i też wycinać. Nie zapominajmy, że jesteśmy „wzorami do naśladowania”, a dzieci pilnymi obserwatorami!

Etap drugi - „Wycinamy z plasteliny”

• Dziecko siedzi przy stole razem z rodzicem. Robi wałek z plasteliny grubości dużego ołówka. Rodzic pokazuje jak należy trzymać nożyczki i z jego pomocą dziecko ucina pierwszy kawałek swojego wałka. Dalsze odcina samodzielnie. Plastelinę można również zastąpić słomką.

Rozcinanie papieru na pół

• Kolejnym krokiem w nauce wycinania jest rozcinanie papieru na pół za pomocą jednego cięcia

Etap trzeci – wycinanie po śladach

• Dziecko trzyma w dłoni nożyczki i powtarza " na sucho" czynności cięcia. Następnie pojedynczymi ruchami nożyczek tnie paski w określonych miejscach kartonu, druga ręka przytrzymuje papier. Tu również należy zacząć od prostszych wzorów, jak cięcie po narysowanej linii prostej, żeby następnie zwiększyć poziom trudności do cięcia wyznaczonych zygzaków, fal, kół, serc aż do kwadratów i prostokątów.

Odpowiednie nożyczki

• Oczywiście najważniejsze w nauce wycinania są odpowiednie nożyczki dla dzieci. Dzieci młodsze, od 2 roku życia mogą używać bezpiecznych nożyczek z włókna szklanego, które tną tylko papier. Warto zwrócić uwagę, żeby takie nożyczki faktycznie cięły papier, ponieważ brak widocznych efektów w wycinaniu może zniechęcić dziecko do dalszych prób.. Dla starszych dzieci przeznaczone są nożyczki metalowe z zaokrąglonymi końcami. Aby ułatwić dzieciom wycinanie niektóre nożyczki posiadają mechanizm, który otwiera nożyczki po ich zaciśnięciu. Mechanizm ten można w nożyczkach "wyłączyć". Niektóre nożyczki posiadają także profilowane otwory na palce. Przy wyborze takich nożyczek trzeba pamiętać, że dla dzieci prawo- i leworęcznych będą odpowiednio inne nożyczki. Dla urozmaicenia zabawy w wycinanie można także rozważyć zakup nożyczek, które wycinają różnego rodzaju szlaczki.

Dobra zabawa

1. Pomocne w nauce wycinania mogą być nie tylko nożyczki, ale także szczypce, pipety, dziurkacze, spinacze do prania i inne przybory zwiększające sprawność ruchową dłoni.
  2. Zachęcam do odwiedzenia stron z inspiracjami na zabawę w domu – linki poniżej:

• autor: Weronika Trzebniak, Justyna Wojnowska-Wachowiak
  • Chwyty nożyczek
    Prawidłowy chwyt nożyczek lewą ręką
    Przecinanie papieru na pół
    Rybi pyszczek
  • Chwyty nożyczek
    Prawidłowy chwyt nożyczek prawą ręką
    Przecinanie słomki
    Wycinanie po śladach