Porady dla rodziców

Czyste ręce zdrowia więcej

W związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem w naszym kraju pragniemy przypomnieć Państwu o ogromnym znaczeniu prawidłowego mycia rąk jako działania profilaktycznego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca mycie dłoni, jako skuteczną metodę ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

W ciągu dnia dotykamy rękoma mnóstwa rzeczy i powierzchni, które pokryte są niewidzialną warstwą bakterii, wirusów, grzybów oraz innych drobnoustrojów. Są to m.in. klamki drzwiowe, produkty spożywcze w sklepie, poręcze w środkach komunikacji miejskiej, kierownica samochodu, telefon, blaty, włączniki świateł, klawisze bankomatu, pieniądze i wiele innych.  Zwłaszcza dzieci, które są ciekawe świata nie kontrolują swojego postepowania i dotykają praktycznie wszystkiego. Niestety bardzo często następnym ruchem jest dotykanie twarzy, wkładanie rączek do buzi czy nosa. W wyniku kontaktu z zakażonymi powierzchniami znajdujące się na nich drobnoustroje przenoszą się na dłonie. Za ich pośrednictwem dostają się w okolice twarzy, ust i oczu. Każdego dnia dotykamy twarzy nawet kilkanaście razy w ciągu godziny, a wilgotne błony śluzowe to najłatwiejsze drogi zakażenia. Dlatego tak ważna jest rola rodzica, aby przypominać swojemu dziecku o nie dotykaniu twarzy.

Najprostszą metodą przeciwdziałającą zakażeniu jest mycie rąk. Mycie rąk powinno odbywać się przy pomocy wody i zwykłego mydła (detergentu), a także korzystania z żeli antybakteryjnych, ale wyłącznie takich o wysokiej zawartości alkoholu etylowego w składzie (min. 60 proc.). Czas mycia rąk powinien wynosić minimum 30 sekund. Korzystając z mydła w kostce, najpierw należy je opłukać pod bieżącą wodą z zalegających na jego powierzchni drobnoustrojów. Drugą możliwością jest dezynfekcja dłoni za pomocą specjalistycznych płynów dezynfekujących, których skład oparty jest na przebadanych substancjach o działaniu biobójczym. Również w przypadku tej metody, mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund.

Mycie rąk należy rozpocząć od zmoczenia dłoni, pobrania środka myjącego i rozprowadzenia go poprzez pocieranie, po wewnętrznych częściach rąk. Następnie należy oczyścić grzbiety dłoni, a także przestrzenie między palcami. W dalszej kolejności myjemy dokładnie każdy palec (nie zapominając o paznokciach) i nadgarstki. Na koniec dokładnie płuczemy ręce wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym.
Prawidłowe mycie rąk można zamienić w dobrą zabawę ze swoim dzieckiem. Wspólnemu wykonywaniu tej czynności higieniczniej może towarzyszyć śpiewanie z rodzicem piosenek, zabawa pianą czy przeróżne wyliczanki i rymowanki. Najważniejsze, aby wykonać to prawidłowo pamiętając o zachowaniu minimalnego czasu 30 sekund.

Sio zarazki!
Sio zarazki z moich dłoni!
Zaraz mydło was przegoni.
Mycia rączek znam zalety
tuż po wyjściu z toalety.
Przed jedzeniem również sam
ręce wkładam wprost pod kran,
by obiadek smaczny był
i bym zawsze w zdrowiu żył.

• Mycie rąk pod kranem