Porady dla rodziców

Jak wspierać rozwój dziecka w domu-umiejętności manualne.

Rozwój umiejętności manualnych jest szczególnie ważny u dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż to właśnie w tym okresie przygotowujemy rączki do późniejszej nauki pisania. Doskonalenie umiejętności zwanych małą motoryką pomoże dziecku wykształcić nie tylko umiejętności takie jak pisanie, ale także przyczyni się do rozwoju czynności samoobsługowych: zapinanie guzików, suwaka, wiązanie sznurowadeł , majsterkowania czy też prawidłowego posługiwania się sztućcami.
Poniżej podajemy kilka pomysłów jak wspierać rozwój motoryki małej w domowym zaciszu.

Usprawnianie małej motoryki w domu:
1)Zabawy z masą solną (przepis 1kg soli na 1kg mąki, woda do uzyskania odpowiedniej konsystencji)
2)Zabawy z ciastem na przykład podczas pieczenia ciast: ugniatanie, mieszanie składników rękami, lepienie, odklejanie ciasta od rąk.
3)Pomoc w rozwieszaniu prania: wyjmowanie, wieszanie, używanie klamerek (chwyt pęsetkowy).
4)Sprzątanie, np. wycieranie kurzu-operowanie szmatką, płukanie jej, wyciskanie itd.
5)Pomoc w przygotowywaniu posiłku: precyzyjne chwyty i ruchy dłoni i palców podczas dodawania składników, mieszania, obierania jajka na twardo, banana, otwierania jogurtu itd.
6)Samodzielne jedzenie: operowanie sztućcami, przenoszenie naczyń, próby mycia naczyń itd.
7)Samodzielne ubieranie i rozbieranie: najbardziej precyzyjna czynność: zakładanie skarpetek.

Prace plastyczne:
1)Wszelkiego rodzaju prace wymagające chwytu kredki, pędzla, ołówka itd.
2)Wypełnianie obrazka konturowego, kolorowanki.
3)Ćwiczenia grafomotoryczne, rysowanie po śladzie.
4)Wszelkiego rodzaju prace przy użyciu nożyczek, kleju, naklejek, wydzieranek, zaginanie papieru (np. na pół, harmonijka). Naklejanie gotowych elementów, czy też stemplowanie.
5)Zabawy z wykorzystaniem plasteliny, modeliny, ciastoliny lub też piasku kinetycznego.

Ćwiczenia manualne, praca nad precyzją palców.
1) Zgniatanie papierowych kul z papieru gazetowego i rzucanie nimi do celu.
2) Rozdzieranie papieru po określonych liniach, wydzieranie określonych kształtów.
3) Skręcanie 3 palcami małych kulek z papieru, np. bibuły (codziennie np. 20 sztuk). Wyklejanie z nich np. laurki.
4) Modelowanie w plastelinie: toczenie i ugniatanie wałeczków, lepienie wzorów, wyklejanie powierzchni rozpłaszczoną plasteliną, kręcenie kulek 3 palcami (kształtowanie chwytu pisarskiego).
5) Imitowanie rękoma różnych czynności: grania na instrumentach, pisania na komputerze, nawlekania igły, szycia, dyrygowania orkiestrą.
6) Wyciskanie gąbki z wody, pranie bawełnianej koszulki.
7) Przyczepianie klamerek do bielizny (ćwiczenie chwytu 3-punktowego).
8) Codzienne wycinanie nożyczkami – doskonalenie małej motoryki palców.
9) Nawlekanie koralików, guzików, układanie budowli z małych klocków (bez wypustek).
10) Przenoszenie małych elementów takich jak kulki, koraliki za pomocą szczypców kuchennych.

Ćwiczenia usprawniające drobne mięśnie palców.
1)Odrysowywanie szablonów, zamalowywanie małych przestrzeni, precyzyjne wypełnianie stemplowanych obrazków czy kolorowanek.
2) Kreskowanie – wypełnianie kreseczkami „od lewej do prawej” niewielkich przestrzeni.
3) Przerysowywanie obrazków przez folię albo kalkę.
4) Rozwiązywanie rysunkowych zadań z gazetek dla dzieci: labiryntów, plątaninek.
5) Zamalowywanie obrazków zgodnie z podanym kodem: odgadywanie, co jest na obrazku.
6) Kreślenie form kolistych, prostych i falistych zgodnie ze wzorem.
7)Ruszanie palcami wyciągniętych do przodu dłoni, ściskanie rąk w pięść, rozprostowywanie palców.
8)Zabawy paluszkowe, „teatr cieni” – różne kształty rzucane na ścianę przez dłonie w ciemnym pokoju z 1 źródłem światła.

• autor: Kamila Muszyńska, Milena Gil