Materiały dla rodziców

Gryziemy, żujemy- Buzię gimnastykujemy! Program profilaktyki logopedycznej

Zapraszamy do udziału w programie profilaktyki logopedycznej, który ma na celu zwrócenie uwagi rodziców i dzieci na istotny wpływ prawidłowo rozwiniętych funkcji pokarmowych na rozwójartykulacji. Praca warg, mięśni policzkowych i języka związana z karmieniem istotnie wpływa na poziom napięcia mięśniowego artykulatorów i ich funkcjonowanie. Gryzienie i żucie twardych pokarmów to naturalna gimnastyka dla aparatu mowy i podstawa prawidłowego rozwoju zgryzu. Unikając tej aktywności dziecka, pozornie ułatwiając mu spożywanie pokarmów, uniemożliwiamy mu prawidłowy rozwój mowy.

Zachęcamy więc do wspólnej smacznej gimnastyki, zarówno w przedszkolu, jak i w warunkach domowych.
A jeśli zauważacie Państwo wybiórczość pokarmową, wygórowany odruch wymiotny lub inne problemy w karmieniu swojego dziecka, zapraszamy na konsultację z logopedą.

• autor: Joanna Kulis