Materiały dla rodziców

• Dziewczynka leży na trafie i trzyma w objęciach misia.

Złote Reguły harmonijnego rozwoju mowy dziecka

Rodzicu! Wspieraj rozwój mowy Twojego dziecka!

1. Od urodzenia dbaj o jego harmonijny rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny.
  2. Jeśli niepokoi Cię brak reakcji lub nieadekwatna reakcja na bodźce akustyczne, skonsultuj się z lekarzem audiologiem.
  3. Zadbaj, by Twoje oczekiwania wobec dziecka były realistyczne.
  4. Zapewnij dziecku bogactwo różnorodnych doświadczeń: słuchowych, ruchowych, wzrokowych, dotykowych, i smakowych.
  5. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Opowiadaj mu o tym, co widzicie i co robicie. Zdawaj mu pytania, nawet wtedy, gdy nie jest jeszcze w stanie udzielić odpowiedzi. Wówczas sam na nie odpowiadaj.
  6. Wypowiedzi skierowane do dziecka niech będą bardzo staranne. Używaj nieco wolniejszego tempa mowy. Zadbaj o dobór prostego, zrozumiałego dla dziecka słownictwa. Stosuj krótkie zdania. Powtarzaj swoją wypowiedź.
  7.  Zwracając się do dziecka, używaj bogatej mimiki i gestykulacji, utrzymuj kontakt wzrokowy. Dopytuj o wypowiedzi dziecka, powtarzając po nim jego nieporadne słowa w sposób poprawny- zachowuj się jak echo.
  8. Bądź dobrym słuchaczem- patrz na mówiące do Ciebie dziecko, nie przerywaj mu, dbaj o naprzemienność waszych wypowiedzi.
  9. Stymuluj rozwój słuchu dziecka. Bawcie się w słuchanie dźwięków otoczenia, odgłosów zwierząt. Ucz dziecko koncentrowania się na nich.
  10. Dostarczaj dziecku wiele okazji do zabaw słowami naśladującymi dźwięki: odgłosy zwierząt, pojazdów, urządzeń, np. miau-miau, fu-fu, bim-bam.
  11. Codziennie czytaj swojemu dziecku. Moduluj głosem, by słuchało cię z zainteresowaniem. Staraj się wodzić palcem po czytanym tekście, w ten sposób wprowadzasz dziecko w świat pisma. Wskazuj przedmioty i osoby na ilustracjach. Dopytuj: gdzie jest? Pokaż gdzie?
  12. Chwal dziecko za wysiłek, jaki wkłada w realizację różnych zadań i wykonywanie czynności. Doceniaj je- nie koncentruj się wyłącznie na efektach.
  13. Nigdy nie porównuj swojego dziecka do innych dzieci. Nie krytykuj go. Unikaj omawiania problemów dziecka w jego obecności.
  14. Jeśli odczuwasz niepokój związany z rozwojem Twojego dziecka, nie pozwól zbyć się radami innych, że z tego wyrośnie. Skorzystaj ze specjalistycznej konsultacji.

Opracowanie J. Kulis, na podstawie plakatu stworzonego  przez K. Węsierską i I. Michalak-Widerę „Złote reguły harmonijnego rozwoju mowy dziecka” ( publikacja plakatowa podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej „Logopedia Śląska w teorii i praktyce”,  Katowice 2009)

• autor: Joanna Kulis