Materiały dla rodziców

• Chłopiec wydmuchuje nos do chusteczki higienicznej

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos- krok po kroku

Jesteśmy u progu jesieni i nierozłącznie związanych z nią infekcji. To dobry czas, jeśli chcesz nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa i zdążyć przed jesiennym katarem. Naukę dmuchania przez nos zaczynamy nie wtedy, kiedy jest już zatkany, ale właśnie wtedy, gdy nie ma infekcji (…).

Dlaczego nie warto odkładać tej lekcji?

Ze względów zdrowotnych (lepiej oczyszczony nos to krótsza infekcja i mniejsze ryzyko powikłań typu zapalenie ucha czy zatok) i praktycznych ( nie będą potrzebne urządzenia do oczyszczania nosa). Poza tym, jeśli Twoje dziecko chodzi na terapię logopedyczną, to każdy katar, jeśli nawet nie wyłączy go z zajęć, to bardzo utrudni ćwiczenie. Częste i przewlekłe infekcje dróg oddechowych są też przyczyną wykształcenia się nieprawidłowego sposobu oddychania (przez usta), a za tym może iść pojawienie się wady wymowy w postaci seplenienia. Z doświadczenia wiem, że taki sposób oddychania szybko utrwala się jako nawyk (…).Lepiej zapobiegać takim sytuacjom podejmując wczesne próby nauki wydmuchiwania nosa.

Na początek: nauka dmuchania buzią.

Jeśli dziecko nie rozumie, co to znaczy dmucha, to tym bardziej nie zrozumie, co znaczy dmuchać nosem. Zatem zanim zaczniesz uczyć swojego malucha wydmuchiwania nosa, upewnij się, że umie on dmuchać buzią (…).

Zacznij trening, gdy nie ma kataru.

Kiedy dziecko jest zakatarzone, to nie jest najlepszy moment na naukę. Dobre rezultaty osiągniesz trenując z dzieckiem „na sucho”- dosłownie i w przenośni. Gdy opanuje tę czynność bez kataru, powinno być mu łatwiej dmuchać, gdy nos będzie drożny.

Zabawa w dmuchanie na papierki.

By ułatwić dziecku opanowanie tej trudnej sztuki trzeba, jak podczas dmuchania buzią, skierować uwagę dziecka na efekt. W tym celu:
Przygotuj z kolorowej marszczonej bibuły garść pasków o szerokości około pół centymetra i długości 4-5 cm. Połóż je na talerzyku.

• Usiądź prosto na krześle z dzieckiem na kolanach,
  • Unieś talerzyk i przybliż do nosa.
  • Róbcie razem głęboki wdech i wydech przez nos ( usta są zamknięte), obserwujcie, co się dzieje z papierkami.
  • Możesz podzielić zabawę na etapy.
    W pierwszym etapie ćwiczcie tylko wdychanie. Wdech nosem powinien być głęboki, słyszalny ( można lekko poperfumować paski i poprosić, by dziecko wąchało).W drugim etapie poproś dziecko, aby dmuchało noskiem na papierki ( pomocne będzie zasłonięcie ust, aby się odruchowo nie otwierały)(…).Zwróć uwagę malucha, że gdy dmucha noskiem, papierki się odsuwają. O to samo chodzi w dmuchaniu w chusteczkę. Potrenujcie dmuchanie na papierki, a kiedy będzie dobrze wychodziło, możecie spróbować dmuchać w chustkę.

Raz jedna, raz druga dziurka

Kiedy dziecko opanuje już sztukę dmuchania nosem, początkowo przyciskaj mu raz jedną raz drugą dziurkę. To bardzo ważne, by ze względu na bezpieczeństwo uszu, nie wydmuchiwać obu dziurek jednocześnie.

Chwal za każde, nawet najmniejsze postępy

…a jeśli nie ma postępów, doceń próby i wysiłki zapewniając, że na pewno kiedyś się uda. Dzięki pochwałom dziecko dowiaduje się, że robi coś ważnego i podąża w dobrym kierunku. Dodawaj otuchy przy niepowodzeniach. Nie poddawaj się przy pierwszych nieudanych próbach. Wydmuchiwanie nosa to ważna dla zdrowia umiejętność. Gdy dziecko umie to zrobić samodzielnie, poradzi sobie, gdy mamy i taty nie będzie w pobliżu, czyli na przykład w przedszkolu.

autor: MagdalenaTomczyk „LOGOPEDIA PRAKTYCZNA”

• autor: Joanna Kulis