Materiały dla rodziców

• Dwaj chłopcy leżą na podłodze i korzystają z tabletu

Limitujemy korzystanie z urządzeń ekranowych!

Zbyt wczesne i częste korzystanie z urządzeń ekranowych (np. tablet, smartfon, telewizor) może osłabić rozwój mózgu, prowadzić do zakłóceń w rozwoju mowy, słabszego rozwoju umiejętności poznawczych, problemów z koncentracją uwagi, trudności w kontaktach społecznych oraz radzeniu sobie z emocjami. Wpływa również na zdrowie oraz rozwój układu nerwowego, powodując nadmierną stymulację, która objawia się może nadpobudliwością, niepokojem i stanami lękowymi. I choć nowe technologie są niezwykle przydatne i bardzo ułatwiają nam życie, należy pamiętać o monitorowaniu i limitowaniu czasu, jaki dziecko spędza przed ekranem.

Przedziały czasowe korzystania z urządzeń elektronicznych dopasowane do wieku dziecka:

• dzieci do 2 roku życia w ogóle nie powinny być eksponowane na ekrany,
  • dzieci między 2. a 6. rokiem życia mogą korzystać z urządzeń ekranowych około pół godziny dziennie,
  • między 6. a 12. Rokiem życia dziecka użytkowanie powinno się zamykać w jednej godzinie dziennie.(na podstawie badań m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego)

Pamiętajmy, że najlepszymi formami rozwoju małego dziecka są: zabawa, aktywność fizyczna i czas spędzony z najbliższymi. A smartfon lub telewizor…to nie jedyny sposób na nudę.

Zaznaczyła, że bardzo ważne jest to, by rodzic towarzyszył dziecku w korzystaniu z internetu, nie tylko po to, by nadzorować oglądane treści, ale także by wytłumaczyć i uczyć korzystania z tego medium.

"Zachęcamy do tego, żeby np. wydzielić czas dla rodziny, by te momenty, kiedy wspólnie jemy obiad, bawimy się, czy wychodzimy na spacer, były bez ekranów. Proponujemy też, by wszystkie urządzenia elektroniczne odkładać do jednego miejsca. Chodzi o to, żeby nie było takiej sytuacji, gdzie wszyscy siedzą razem ‘z głową w ekranie’" - powiedziała eksperta.

Wojtas podkreśliła też jak ważne jest zadbanie o regenerację, czyli zdrowy sen. "Zachęcamy, by na godzinę przed spaniem nie mieć kontaktu z urządzeniami ekranowymi, bo one emitują niebieskie światło, które może wpływać zaburzać jakość snu. Zachęcamy też, by nie trzymać telefonu, czy tabletu w sypialni oraz żeby nie zaglądać do telefonu po przebudzeniu" - powiedziała psycholog.

Aktywne spędzanie czasu kluczowe dla dziecka
Podkreśliła, że rodzice powinni postawić na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem. "Ruch jest bardzo ważny dla rozwoju mózgu i jego regeneracji. Tu chodzi też o to, żeby telefon nie był jedynym sposobem na nudę" - dodała Wojtas.

Ekspertka przyznała, że trudno jest wskazać odpowiedni wiek na pierwsze kupno telefonu dla dziecka. "Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne określiło jakiś czas temu, że dziecko, które dostaje smartfona, powinno mieć co najmniej 15, 16 lat. To jest związane z poziomem rozwoju mózgu. We wczesnym wieku dziecko podejmując decyzje, działa bardziej impulsywnie. Podejmowanie decyzji, przewidywanie konsekwencji jest znacznie utrudnione, układ nerwowy nie jest odpowiednio rozwinięty" - tłumaczyła ekspertka.

Wskazuje, że dopiero nastolatek jest w stanie teoretycznie podjąć odpowiedzialną decyzję w sprawie korzystania z takich urządzeń. "W praktyce widzimy, że jest różnie. Dobrze wiemy, że młodsze dzieci są w stanie świetnie obsługiwać urządzenia elektroniczne, niestety nie idzie to w parze z odpowiedzialnym użytkowaniem" - zauważyła.

Zdaniem Wojtas do 12. roku życia dzieci nie powinny mieć własnego smartfona. "Myślę, że to korzystanie ze smartfonu przerasta ich możliwości decyzyjne i przewidywanie konsekwencji. Jeśli jest to pod ścisłym nadzorem rodzica, to jeszcze jest szansa, że dziecko może być w miarę bezpieczne. Jednak pracując z rodzicami, widzimy, że oni często nie są w stanie sprawować odpowiedniej kontroli nad urządzeniem, z którego korzysta dziecko" - podkreśliła.

• autor: Joanna Kulis