Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że wniosek na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa złożony przez nasze przedszkole przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w formie dotacji w kwocie 3.000,00 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Wkład własny przedszkola wyniósł 750,00 zł. Celem programu jest rozwijanie czytelniczych zainteresowań dzieci poprzez zagwarantowanie im dostępu do nowości wydawniczych oraz organizację wydarzeń promujących czytelnictwo.

W ramach programu planujemy:

1. Zakup książek będących nowościami wydawniczymi literatury dziecięcej, w tym:
  • literaturę, która dostarczy dzieciom informacji na temat prawd moralnych,
  • literaturę, która promuje zdrowy styl życia, porusza tematykę zdrowego odżywiania się,
  • literatura promująca dbałości o własne ciało, higienę,
  • dziecięcą literaturę europejską,
  • doposażenie w książki Kamishibai,
  • literaturę, która pomaga dzieciom poznawać emocje oraz radzić sobie z emocjami,
  • literaturę, która uczy najważniejszych zasad w codziennym życiu;
  • literaturę, która pomaga dzieciom zrozumieć świat i uczy, jak zachować się w trudnych sytuacjach,
  • bajki o emocjach,
  • literaturę ukazującą wartości takie jak rodzina, przyjaźń i zaufanie,- rozwijanie wiedzy ogólnej,
  • encyklopedie, które pomogą rozwijać wiedzę ogólną dzieci oraz przyczynią się do podniesienia jakości pracy,

2. Realizację działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci między innymi:

• udział w projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”,
  • tworzenie kącików czasowych z pozycjami książkowymi dotyczącymi  aktualnego tematu,
  • udział w kampanii ogólnopolskiej pod hasłem: "Cała Polska Czyta Dzieciom",
  • włączenie się w akcję „Narodowe czytanie",
  • spotkanie autorskie,
  • zorganizowanie konkursów promujących czytelnictwo,
  • kontynuowanie współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną,
  • akcja "Wędrująca książka",

Poniżej prezentujemy działania oraz informacje dotyczące realizacji powyższego programu.