Grupa Żabki

Świąteczny Występ

Wigilia  Bożego  Narodzenia  to  jeden  z  tych dni, na  które  czekamy cały rok, aby zasiąść przy uroczystym stole wraz z bliskimi. Nasza przedszkolna Wigilia odbyła się zupełnie inaczej niż w pozostałych latach, bo bez udziału innych grup i rodziców. Pomimo braku gości w ten dzień w  całym  przedszkolu  panowała  radosna i ożywiona  atmosfera. Świąteczne  dekoracje  w sali,  dzieci  w  galowych  strojach  wprowadzały nastrój oczekiwania  na  wyjątkowe, niecodzienne  wydarzenia. Na samym początku odbył się występ artystyczny jasełka, taniec do piosenki Alleluja oraz przekazanie życzeń świątecznych dla rodziców, których w tym roku zabrakło na widowni. Następnie dzieci wysłuchały opowieści od gwiazdora, w której to mówi o każdym dziecku z osobna – jakie jest i wymienia co chciałoby dostać pod choinkę. Wielkie zaskoczenie pojawiło się na twarzach dzieci. Skąd On to wszystko wie? Zastanawiały się? Na koniec nagrania powiedział to na co czekały cały rok…. „Kochane dzieci w Waszych szafeczkach w szatni pozostawiłem upominki….:)” I po tych słowach szybko wybiegły z sali w poszukiwaniu prezentów. Radość dzieci była ogromna, kiedy znalazły paczki na swoich półeczkach. Gdy już ochłonęły zasiedliśmy do odświętnie nakrytego stołu. Podczas  posiłku  cicho  rozbrzmiewały  kolędy i pastorałki świąteczne. To był wspaniały dzień… Pełen radości, niespodzianek i niezapomnianych wspomnień.  Kultywowanie  takich  tradycji  jest  dla  dzieci  szczególnie ważne. Kiedyś one zastąpią  nas – dorosłych  w  przekazywaniu  tej  tradycji, do  której  jesteśmy  bardzo  przywiązani  i  co  stanowi  dla  nas  ogromną wartość. Takie  podniosłe  chwile  nie  tylko  utrwalają  dzieciom  znajomość zwyczajów świątecznych, jak również wzmacniają serdeczne relacje między  nimi.  W  dawnych czasach naszych dziadków Wigilia była świętem radości, pojednania i życzliwości.

• autor: Natalia Szynal, Aleksandra Buczek