Grupa Słoneczka

Słoneczka przygotowują się do ważnego Święta

Już na początku stycznia dużo uwagi poświęciliśmy zimowym zjawiskom atmosferycznym. Rozmawialiśmy o różnych stanach skupienia wody. Dowiedzieliśmy się, czym jest śnieg i lód, i że każdy płatek śniegu jest inny. Podczas eksperymentu obserwowaliśmy, jak lód zmienia się w wodę, a woda w parę. Dyskutowaliśmy o tym, kto i dlaczego lubi zimę. Wskazywaliśmy zwierzęta, które mieszkają blisko biegunów. Różnymi technikami wykonywaliśmy prace plastyczne na temat zimy.  W słyszanych wyrazach wskazywaliśmy głoskę b, a potem na ilustracjach wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy rozpoczynają się tą głoską. W powietrzu i po śladzie rysowaliśmy kształty literopodobne.  W słyszanych wyrazach wskazywaliśmy głoskę y, a potem szukaliśmy wyrazów kończących się tą głoską. Wyszukiwaliśmy także głoskę p na początku, w środku i na końcu słyszanych wyrazów.

W związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dniem Dziadka cały tydzień przygotowywaliśmy się do tych świąt. Opowiadaliśmy o swoim domu i o tym, jak spędzamy czas ze swoimi dziadkami. Poznaliśmy zabawy, w które dawniej się bawiono. Z uwagą słuchaliśmy, a następnie uczyliśmy się na pamięć wierszy Dla babci i Dla dziadka, a także piosenki o dziadkach. Śpiewaliśmy, graliśmy na instrumentach. Wykonaliśmy laurki i prezent – świeczniki dla dziadków.

• autor: Karolina Rybicka