Grupa Słoneczka

Listopad w Słoneczkach

Chociaż w listopadzie za oknami jest już często pochmurnie i szaro nasze Przedszkolaki na pewno tego nie odczuły. Listopad był pełen ciekawych wydarzeń.  Pierwszym z nich był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypadał w sobotę, jednak nic nie stało na przeszkodzie, aby świętować Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka wcześniej 19 listopada. Tego dnia przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych przygotowanych specjalnie na tą okazję. Prowadzone były pogadanki na temat Praw Dziecka, przybliżona została ich wielka ranga oraz znaczenie w przyszłym  dorosłym życiu. Słoneczka zostały zapoznane z Kodeksem Praw Dziecka. Każde z praw omawialiśmy bardzo dokładnie, z zaznaczeniem tego, że ich spełnienie związane jest również z poczuciem obowiązku człowieka wobec człowieka. Dzieci wypowiadały się o prawach dziecka i najważniejszym w ich poczuciu  jest prawo do miłości. O nim dzieci wypowiadały się najczęściej. Bardzo często mówiły też o prawie do zabawy, do radości i innych uczuć.21 Listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Dzieci opowiedziały sobie czym dla nich jest życzliwość i jak ją okazują na co dzień. Była to wspaniała okazja do przypomnienia "magicznych słów". "Dzień Życzliwości" na stałe wpisał się do kalendarza imprez w naszej grupie. 25 listopada przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, poznały historię święta misiów, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach, brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

• autor: Joanna Pucińska