Grupa Słoneczka

Jesień w parku oraz w lesie

Jesień to doskonała pora, by dzieci obserwowały zmiany w otaczającej je przyrodzie i zwracały uwagę na jej piękno. Dzieci lubią o tym dyskutować i prezentować swoje odkrycia za pomocą prac plastycznych czy ekspresji muzyczno-ruchowej. Dzięki eksperymentowi i obserwowaniu przyrody zrozumieliśmy zjawisko zmiany stanu skupienia wody i uczyliśmy się wyciągać wnioski z obserwacji. Rozpoznawaliśmy różne dźwięki związane z wodą. Aktywnie słuchaliśmy muzyki. Poruszaliśmy się zgodnie z rytmem melodii i zmieniającym się tempem. Wykonywaliśmy prace plastyczne różnymi technikami na zadany temat lub wykorzystując swoją wyobraźnię. Dużo uwagi poświęciliśmy zwierzętom przygotowującym się do zimy. Wspólnie oglądaliśmy albumy i książki o tematyce przyrodniczej, a następnie rozmawialiśmy o jesiennym lesie i jego mieszkańcach. Poznaliśmy także inne typy lasów (np. dżunglę).Z różnych materiałów wykonaliśmy makietę lasu. A z plasteliny lepiliśmy leśne zwierzątka.. Rozpoznawaliśmy odgłosy lasu. Obchodziliśmy także Dzień drzewa oraz Światowy Dzień Mycia Rąk.

• autor: Joanna Pucińska