Porady dla rodziców

Małe rączki - duża pomoc.

Drodzy Rodzice, przed nami gorący czas przygotowań do świąt. Dorośli mają tyle na głowie, że czasem zapominają o tych najmłodszych. A tym czasem już 3-latek może z powodzeniem włączyć się w wir świątecznych przygotowań. Nie bójmy się angażować dzieci do prostych, domowych czynności. Dzieci uwielbiają nam pomagać, czują się potrzebne i takie … dorosłe. Wprowadzanie drobnych obowiązków do świata dziecka uczy je odpowiedzialności oraz wiary w swoje możliwości.

Zacznij od nauki dbania o własną przestrzeń. Dziecko powinno sprzątać swój pokój czy kącik z zabawkami. Musi czuć, że to ono jest odpowiedzialne za to miejsce. To w końcu jego zabawki. Nie instruuj i nie krytykuj, pozwól by samo ułożyło auta czy książki na półce. Staraj się nie wyręczać i nie poprawiać. Pomyśli, że zrobiło coś nie tak i zniechęci się. Rodzicu pochwal dziecko, powiedz co zrobiło dobrze, a co warto następnym razem zrobić inaczej. Inaczej, nie lepiej. Staraj się nie używać słów: źle, nie tak, lepiej, gorzej. Dla dziecka to wyraźny komunikat, że nie spełnia Twoich oczekiwań.

Nie bój się powierzyć dziecku zadań, które (z pozoru) nie są dla niego. Już czterolatek z powodzeniem odkurzy dywan, umyje mopem podłogę, czy zetrze kurze. Pamiętaj jednak, by nadzorować te czynności. Dziecko powinno wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać ze sprzętów elektrycznych. Wiek przedszkolny to dobry czas na rozpoczęcie takiej nauki. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek – prasowanie, czy wyjmowanie pierniczków z piekarnika zostaw sobie.

Pomimo natłoku obowiązków znajdź czas dla dziecka. Zrób z nim coś wspólnie. Przygotowanie ciasta na pierniczki to nie tylko udana zabawa. Ugniatanie ciasta rozwija u dzieci precyzyjne zdolności motoryczne tak ważne w przygotowaniu do nauki pisania oraz niweluje napięcie mięśniowe.  Ubieranie choinki oprócz tego, że da Twojemu dziecku wiele radości pozwoli też na rozwój jego kreatywności. Wykorzystaj te proste czynności do nauki liczenia, rozróżniania kształtów, wielkości, odróżniania strony prawej i lewej. Angażowanie dziecka w przygotowania świąteczne rozwinie u Twojego malucha umiejętność współpracy oraz poczucie satysfakcji ze wspólnie wykonanego zadania.

Na koniec 5 „złotych” zasad, którymi warto się kierować:

1. Nie krytykuj, bo zniechęcisz.
  2. Doceń i pochwal - nic bardziej nie zachęca do działania jak dobre słowo.
  3. Nie poprawiaj - dziecko pomyśli, że zrobiło coś nie tak.
  4. Stopniuj trudność - nie powierzaj dziecku zadania, które jest ponad jego siły.
  5. Monitoruj - kontroluj to co robi dziecko, by nie stała mu się krzywda.
  • autor: Monika Kobusińska, Magdalena Kozłowska
  • dziecięca rączka trzymajaca świąteczną sakrpetę