Grupa Sowy

Początek roku w Sówkach

Już pierwsze tygodnie w przedszkolu za nami. Na początku szczególną uwagę zwracaliśmy na zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa. Utrwalaliśmy swoje imiona, topografię przedszkola i przedszkolnego ogrodu, rozkład dnia i panujące tu zasady. Dzieci zapamiętywały, gdzie jest ich szafka, uczyły się rozpoznawać swój znaczek. Dużo rozmawialiśmy o miejscowości, w której mieszkamy. Mówiliśmy o różnych domach, uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest znajomość swojego imienia i nazwiska oraz adresu. Dowiedzieliśmy się, jakie są zasady bezpieczeństwa na drodze, i jak ważne jest to, by zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Wiemy też, dlaczego dzieci powinny jeździć w foteliku. Codziennie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach ruchowych i rytmicznych: rzucaliśmy do celu, skakaliśmy, biegaliśmy itd. . Poznaliśmy zawód policjanta i lekarza. Obserwowaliśmy w lustrze własną sylwetkę, podawaliśmy nazwy części ciała i rysowaliśmy swoją postać. Omówiliśmy własne emocje i staraliśmy się każdą z nich nazwać. Dowiedzieliśmy się, jak zachować higienę. Wiemy też, że absolutnie nie wolno nam brać żadnych leków bez wiedzy dorosłych.  Mówiliśmy też o pracy dentysty i uczyliśmy się prawidłowo szczotkować zęby. Wiemy, jakie produkty są zdrowe dla zębów. 17 września uczestniczyliśmy w akcji sprzątania świata - dowiedzieliśmy się, dlaczego warto zbierać plastikowe nakrętki od napojów i staramy się zachęcać do tego innych. Poznaliśmy znaczenie pojęcia: recykling, zaśmiecenie, ochrona środowiska. Umiemy dzielić odpady na szklane, papierowe i plastikowe i wiemy, do którego kosza je wyrzucić. Czujemy się odpowiedzialni za środowisko, w którym żyjemy.

• autor: Weronika Trzebniak